Oдлични причини да јадете по една лажица мед секое утро

Лековитите својства на медот им се познати на луѓето илјадници години, дури и денес го консумираме заради неговите антибактериски и антиинфламаторни својства. Ако редовно консумирате мед, многу брзо ќе ги почувствувате неговите лековити својства.

Ние се соочуваме со период на дожд и студено време, што значи уживање во чајот, така што нема причина да се каже не на медот. Богатите лековити својства на медот отсекогаш биле користени како дел од исхраната, но и за лековити цели.

Во алтернативната медицина, медот се користи во лекувањето на раните, но и кај разни заболувања.

За што е добар медот:

Ја чисти кожата

Медот ја чисти и штити кожата и се користи ширум светот за нега на кожата. Содржи разни протеини, како и водород и глуконска киселина, кои лекуваат мали рани, како и акни. Неговите аминокиселини го регенерираат ткивото и ги одржуваат поткожните влакна цврсти. Покрај тоа, таа е богата со мелатонин, што нашето тело го ослободува за време на спиењето и и помага на кожата да изгледа поздрава.

Лековитите својства на медот помагаат во детоксикацијата на организмот

Нашето тело е под влијание на штетните токсини што ги внесуваме преку храна и пијалоците. Сепак, секојдневната детоксикација може да ни помогне да консумираме мед. Тој е полн со флавоноиди, вистинска ризница на здравјето, која помага да се балансира нерамнотежата на радикалите, токсините и антиоксидансите во организмот што доведува до оштетување на ткивата.

Отстранува вишок килограми

Можеби медот со сите свои калории звучи како чуден начин за губење на тежината, но тој всушност помага многу. Студиите покажаа дека конзумирањето мед наместо целосни сахарозни производи има подобри ефекти и резултира во постигнување на посакуваната тежина.

Медот го зајакнува имунитетот

Полн со антиоксиданти и антибактериски својства, медот е вистинскиот начин за зајакнување на имунитетот што е компромитиран со лишување од сон, несоодветна исхрана и високи нивоа на стрес.

Помага во одржување на здрави црева

Антибактериските својства што содржат мед го штитат нашето тело дури и против појава на E. coli и салмонела и се ослободуваат од нив ако се најдат во дигестивниот систем. Со заменувањето на шеќерот со мед, се спречуваат некои токсини и се зголемуваат цревната микрофлора. Покрај тоа, докажано е дека медот богат со водород пероксид се бори против чир на желудник.

Заздравувањето на медот ја подобрува атлетската способност

Медот е изобилен со хранливи јаглехидрати, крајно гориво што го обожаваат спортистите. Поточно, диетата богата со јаглени хидрати ги прави потрајни и го зголемува интензитетот на вежбање. Додатоците во исхраната честопати им помагаат, сепак, медот, коктел од природни шеќери, е природна алтернатива.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter