20 ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ – АВТОБУС СЕ ЗАБИ ВО АВТОМОБИЛ!

Тешка сообраќајна несреќа се случила вчера на автопатот Куманово- Табановце, има повредени.

МВР информираше за несреќата во која се повредени над 20 патници при судир на автобус и автомобил.

Патници и возачи на автомобил и на автобус се повредени во сообраќајната несреќа што се случила синоќа на автопатот Куманово-Табановце, информираше денеска МВР.

Сообраќајката се случила во 21.50 на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, пред клучката за Крива Паланка помеѓу автобус „крафтер“ со кумановски регистарски ознаки, управуван од Н.А.(39) од Куманово и патничко моторно возило „бмв“ со бугарски национални ознаки, управувано од Н.М.(28) од Куманово.

Во несреќата двајцата возачи и 19 патници од автобусот се здобиле со телесни повреди, по што биле пренесени во Општата болница Куманово за укажување на лекарска помош.

-Повредените имаа телесни повреди, само еден е задржан за понатамошно иследување, изјави доктор Стефан Трајановски, хирург ортопед од кумановската општа болница.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Куманово.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter