Со оваа вкусна, природна напивка ќе се одлободите од “лошиот” холестерол

Пиродна напивка за која се тврди дека е најдобар регулатор на холестеролот. Покрај тоа што е вкусно и хранливо, какаото може да влијае и на регулирање на крвниот притисок и јакнење на крвните садови, какаото може да биде и вашата секојдневна напивка која може да го намали лошиот холестерол, а да го зголеми добриот.

Флавоноидите се нај заслужни за тоа, а најмногу ги има во какаото. Од друга страна исто така тие се значајни и за намалување на ризикот од гијабетес.

Начинот на приготвување во продолжение:

Во една шоља млеко, додајте две мали лажички како во прав, една лажица мед, една лажичка екстракт од ванила и скроз малку сол. Измешајте ја смесата се додека не се соедини.

Наздравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter