Се сруши хотел полн со луѓе кој се користеше како карантин за заразени од корона вирус во Кина

Во тек е очаен обид за спасување за да се спасат 30 лица кои се уште се заробени во колапс во хотел со пет вездички во Кина.

Хотелот Ксинџија во градот Куангжу неодамна беше претворен во карантин објект за лица кои неодамна оствариле контакт со пациенти со коронавирус.

Видео снимка објавена од страна на владината страница за поддршка во Пекинг покажа дека спасувачите во портокалова комбинезон се држат во урнатини и извиткана челична обработка, кои ги носеа луѓето кон амбулантни возила.

Хотелот со 80 соби се сруши околу 19:30 часот и најмалку 40 луѓе беа спасени до 21 часот, се вели во соопштението на локалната власт.

„Бев на бензинска пумпа и слушнав гласен шум. Погледнав нагоре и целата зграда се распадна. Прашината беше насекаде, а стаклените фрагменти летаа наоколу “, рече сведок во видеото објавено на апликацијата за стриминг Миаопаи.

„Бев преплашена што рацете и нозете ми тресеа“.

Снимките ги фатија спасувачите во потрага по повредени лица, откако хотелот се сруши над глава.

Ужасната последица, која беше фатена на фотоапаратот, го покажува хотелот како се качува на земја додека спасувачките работници се бореа натаму.

Не беше дадена причина за падот. Државната новинска агенција Ксинхуа соопшти дека напорите за спасување се во тек.

Една жена по име презиме Чен, изјави на веб-страницата „Пекинг њуз“ дека роднините, вклучувајќи ја и нејзината сестра биле под карантин во хотелот, како што е пропишано со локалните регулативи, по враќањето од провинцијата Хубеи, каде се појавил коронавирусот.

Таа рече дека требало да заминат наскоро по завршувањето на нивната 14-дневна изолација.

„Не можам да контактирам со нив, вие не одговарате на нивните телефони“, рече таа.

„Јас сум под карантин (во друг хотел) и многу сум загрижен, не знам што да правам. Тие беа здрави, тие ги земаа своите температури секој ден и тестовите покажаа дека сè е нормално“.

Од општината соопштија дека 36 лица за спасување во итни случаи, како што се кранови и багери, 67 противпожарни возила, 15 амбулантни возила и повеќе од 700 пожарникари, медицински и други спасувачи, биле на местото на настанот додека операцијата се протегала во ноќта.

Куангжу е пристанишен град на Тајван Теснец во провинцијата Фуџијан со население од над 8 милиони.

Официјалниот весник „Народен весник“ соопшти дека хотелот е отворен во јуни 2018 година со 80 соби.

Видео-тек на Пекинг Newsуз го виделе повеќе од 2 милиони корисници на Веибо во саботата навечер, а колапсот на хотелот беше врвната тренд тема на страницата Веибо, блиска еквивалент на Кина со Твитер.

Некои корисници побараа истрага за тоа како може да се сруши хотелот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter