Само 7 нови регистрирани случаи на Ковид-19 во земјава

Регистрирани се 24 излекувани пациенти кои се лекуваа во домашни услови.

Потврдени се 7 нови случаи на ковид 19 и со ова вкупната бројка на дијагностицирани случаи во нашата земја е 1231.

Во ГОБ „8 сетпември“ почина пациент од Лабуништа на 70 годишна возраст. Во тешка состојба, пациентот бил хоспитализиран на 8 април и веднаш приклучен на респираторна машина.
Во изминатите 24 часа потврдени се 7 нови случаи на ковид-19. По градови:

  • Куманово – 2
  • Тетово – 3
  • Кочани – 2

Бидејќи во вчерашниот извештај на ИЈЗ е двојно евидентиран еден контролен тест на пациент од Кочани, денеска е направена исправка со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1231.

Во изминатото деноноќие направени се 207 теста.
Досега во земјата се направени вкупно 12340 тестирања на ковид -19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter