Роналдо оваа година ќе стане првиот фудбалски милијардер

Кристиано Роналдо иако се согласи за намалување на својата платата за неколку милиони евра годишно, се со цел да помогне ма Јувентус да ја надмине кризата, неговото богатството постојано расте и според „Бизнис-инсајдер“ оваа година неговото богатство ќе ја надмине сумата од милијарда долари.

Кратењето на три плати нема многу да влијаат на приходите на Роналдо, кој благодарение на својот бренд „CR7“ досега заработил над 100 милиони евра во 2019 година. Но, бидејќи 35-годишниот Роналдо има неполни 18 професионални сезони во фудбалот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter