Почина девојчето од Загреб кое беше повредено во силниот земјотрес

Девојчето кое беше тешко повредено во земјотресот кој се случи во неделата во Загреб, вчера попладне им подлегна на повредите на државната клиника во главниот град.

И покрсј тоа што лекарите два дена се бореа за нејзиниот живот, на крај не усепа да ја спасат.

Девојчето за време на потресот се наоѓало во денвната соба, а од силниот потрес врз неа паданала греда од таванот.

15- годишната Анамарија Ц. живеела на загребската улица „Џорџичева“ која најтешко настрада во потресот.

Одела во основно училиште и тренирала Џудо, јавуваат хрватските медиуми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter