Не е потребен никаков лек, еве што препорачува врвен доктор од Кина!

„Точно е дека доколку иматр кпронаворус и ако одите во болница, нема да добиете некој посебен третман специјално насочен кон коронавирусот. Во бочниците достапна е само терапија за поддршка, се е со претпоставка. Затоа, не се разочарувајте ако не можете да влезете во болницата. Правете ги работите што ќе ви ги кажам во прпдолжение “, изјави Професор Вонг Кин-Чунг, во Хонг Конг Кина.

Се што треба да направиме како превенција е секој член на нашето семејство да ја исплакне устата со солена вода кога влегува или излегува од дома. Користете ладна вода, а не топла вода. Студената вода ќе ги ограничи крвните садови во устата и грлото, со што ќе се намали можноста за вирусите да влезат во крвотокот.

Треба да знаете дека солена вода ќе го стабилизира s-протеинот на површината на вирусот, што го отежнува прицврстувањето на мукозните мембрани. За да влезат во нашето тело, коронавирусот прво мора да се врзува за одредени специфични протеини во мембраната, а потоа да се размножуваат. Затоа, плакнете ја устата често. Ќе биде уште подобро ако користите миење на устата со нешто што содржи алкохол.

Ако тестот кој го направивте е позитивен и не можете да бидете примени во болница, самоизолирајте се дома. Ова значи посебна просторија! И носете маска цело време! Членовите на вашето семејство исто така мора да носат маски во секое време. Ако ги спречите капките, веројатно нема да заразите некого.

Темелно исчистете го вашиот дом користејќи 75% алкохол. Исчистете го секој агол, па дури и мебелот. Алкохолот го убива овој вирус. Висока топлина – исто така, затоа користете топла вода над 60 степени за да ја измиете облеката. Овој вирус не може да издржи топлина над 60 степени. За чевлите и облекате што не треба да се мијат во топла вода над 60 степени, користете средство за дезинфекција.

Ако вашиот тест е позитивен, но сте во добра општа состојба, пијте многу вода. Водата не треба да биде во огромна количина, туку неколку голтки се доволни. Телото мора да биде постојано хидрирано.

Лукот, ѓумбирот и кромидот, исто така, имаат својства против овој вирус. Треба да ги консумирате колку што е можно по сурови. Најдоброто од нив е ѓумбир. Земете ги чаевите од тоа, ова ќе помогне во циркулацијата на крвта, што, пак, го зајакнува имунолошкиот систем. Добар имунолошки систем е од суштинско значење, без разлика дали некое лице е хоспитализирано или дома.

Топла пилешка супа е типичен лек за настинки и грип што дури го препорачуваат и лекарите. Јадете ја често. Земете голема доза на витамин Ц, 4000 мг на ден. Витаминот Ц влијае на само-репродукција на вирусот и може да ја стабилизира надворешната површина на крвните садови, што пак ги прави шансите за инфекција во белите дробови да бидат пониски. Пијте црвено вино (не бело). Црвеното вино содржи полифенол, кој делува како заштита на ткиво од воспаленија. Ова е во согласност со препораките за третман издадени од здравствените власти во Кина.

Мали количини на аспирин (5-20 мг) исто така може да бидат корисни. Освен што аспиринот е антиинфламаторно, тој го намалува вискозноста на крвта. Според информациите кои ни се на располагање, повисокиот вискозност и намалената стапка на циркулацијата на крвта не се добри за имунолошкиот систем и го поддржуваат повторувањето на вирусот. Во кинеската медицина, билката астрагалус, кодонопсис и американскиот женшен содржат флавоноиди кои ги штитат клетките од сериозно оштетување.

Клучот не е да престанете да јадете здраво. Ако немате апетит за потешка храна, немојте да ја јадете. Јадете се што сакате. Додека јадете, имате контрола врз проблемот. Не го стискајте мокрењето. Треба да одите во тоалет многу пати на ден во нормална количина.

Споделете го ова искуство и погрижете се за себе и за вашите семејства!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter