НАДУЕНОСТ И ГАСОВИ ВО СТОКМАКОТ: Јадете го ова растение секој ден и очекувајте чудо

Надуеноста на стомакот може да биде болно, а пред се непријатно и да предизвика гасови. Еве начин како да се ослободите од оваа состојба ефтино и без лекови, пишуваат од Beautiful & Happy.

Стомакот најчесто се подува заради храна што е тешка за варење, но исто така може да биде знак дека во организмот се развива опасна болест, како што е ракот, па затоа треба да обратиме големо внимание на тоа.

Ако често чувствувате надуеност, дефинитивно треба да посетите лекар, а многу експерти за лекување препорачуваат билка што ја имаат скоро сите во кујната. Тоа е магдонос кој е диуретик, антисептик и го регулира воспалението, а со векови е познат како многу лековито растение во народната медицина.

Магдоносот има карминативни својства, како и босилекот, сенфот и камилицата, што го прави моќен природен лек кој решава проблеми со надуеност и гас.

Можете да направите чај од магдонос или да пиете вода во која стоел магодност. Така ќе помогнете во регулирањето на метаболизмот и функцијата на цревата.

Исто така, магдоносот содржи фолни киселини, антиоксиданти (флавониди), здрави соединенија (миристин и апиол) и витамини К, Ц и А, па затоа е одличен природен лек за целото тело. Многу експерти препорачуваат и ѓумбир во борбата против надуеност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter