Меркел ќе ги извршува своите државнички обврски од домашен карантин

Германската канцеларка Ангела Меркел, вечерва е во ставена во домашна изолација откако се утврди дека била третирана од лекар за кој во меѓувреме се востанови дека е заразен од Ковод-19.

Портпаролот на Меркел потврди дека од вечерва е во домашен карантин и од таму ќе ги извршува државничките обврски.

„Канцеларката одлучи да се смести во домашна изолација веднаш. Ќе биде секојдневно тестирана во следните денови и ќе работи од дома“, соопштија од владата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter