Дуковски: Боки 13 мора да се изолира, се бањал во иста бања со починатиот затвореник

По веста поврзана со истражниот затвор “Скопје”, каде почина затвпреникот кој беше заразен од корона вирусот, а кој го изгуби својот живooт, адвокатот Сашко Дуковски јавно прашува како судот планира да го оддржи утрешното рочиште за случајот “Рекет”, бидејќи на тој начин би го загрозил животот на сите кои се вклучени во процесот.

-Притвореникот кој почина бил еден спрат под ќелијата на Бојан Јовановски. Се бањале во иста бања, храна им носеле исти командири и сл. Наместо да биде во изолација, денеска беше донесен на судење. Контактирав со него. Замислете, што ќе се случи доколку е недај боже заболен. Сите што бевме во судницата постои ризик да сме заразени, вели Дуковски, кој истакнува дека утрешното судење мора да биде одложено.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter