Висок или низок крвен притисок – Еве како да се справите со него дома!

Ќе ви понудиме неколку билни рецепти за висок и низок крвен притисок, бидејќи тоа се едни од најчестите проблеми на македонското население.

Зголемувањето на крвниот притисок може да биде испровоцирано од различни фактори. Независно од причинителот билките можат да го нормализираат, но не смееме да заборавиме дека причинителот мора да биде “нападнат” и уништен, ако сакаме навистина да се справиме со состојбата. Направено е ново истражување што покажува дека луѓето кои работат над 40 часа неделно страдаат почесто од висок крвен притисок.

Висок крвен притисок

Оваа состојба се нарекува уште хипертензија или артериска хипертензија и се карактеризира со зголемување на крвниот во артериите. Самото зголемување го тера срцето да работи на побрзи вртежи, за да ја оствари циркулацијата во крвните садови. Одржување на висок крвен притисок го зголемува ризикот од инфаркт, мозочен удар, срцева слабост, периферна артериска болест и други.

Симптоми при висок крвен притисок

Често зголемувањето на крвниот притисок не се сугерира со ништо за неговото присуство. Сепак некои од страдалниците се жалат на вртоглавица, главоболка, зуење во ушите, заматен вид. Многу ретко има напади, но и тие се исклучок, како симптом.

Причини за зголемувањето на крвниот притисок

Виновници за оваа состојба се стресот, зголемено количество на кофеин, недоволно витамин Д во организмот, нездрава исхрана и други.

Билки кои помагаат при симнувањето на високиот крвен притисок

На високиот крвен притисок му влијае Шипка, глог, чубрица, здравец, црница, нане, бреза, маточина, корените на здравец, пршлика, имела, сок од цвекло.

Еве и рецепти со билки при висок крвен

1. Глог, маточина, бела имела – од сите 3 наведени билки се меша по лажичка. Се полева со 230 милилитри врела вода, се  запаруваат за половина час и се цеди. Се пие 3 чаши дневно. Пиењето да се прави пред оброк.

3. Глог, шипинка и чубрица – овие 3 билки измешајте ги со 2 лажици. Прелијте ги со 350 милилитри вода и варете за минута на тивок оган. Поделите на 3 дела, откако ќе ги исцедите. Секоја една пиете пред да јадете.

Низок крвен притисок

Хипотензија се нарекува уште нискиот крвен притисок. Причините за настанување се разновидни, како што тоа може да биде дехидрација, алергиите или инфекција, земањето на различни лекови, тресење на екстремитетите, недостаток на физичка активност, хранливи недоимаци или при бременост. Симптомите, со кои се изразува оваа состојба се гадење, вртоглавица, замор, депресија, забрзано дишење, бледнење на кожата, неспособност за брзо концентрирање, заматен вид и други. Несвестицата исто така може да е симптом при низок крвен притисок, но тој ретко се среќава. Во топлите летни денови и при дехидратација падот на крвниот притисок е ризичен.

Рецепт при низок крвен притисок

1. Пелин – се сече од билката, земете една лажичка и прелијте ја со 300 мл врела вода. Оставете да се впие за час, исцедете и поделете на 3 делови по 100 милилитри. Испијте за еден ден.

Препорака за низок крвен притисок

Луѓето кои страдаат од овој проблем е добро секогаш да имаат при рака нешто слатко или газиран пијалок. Штом почувствувате непријатен симптом од наведените каснете една нафора, малку чоколадо или испијте неколку голтки од газираниот пијалок. Ова ќе ви помогне да го намалите и спречите непријатност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Twitter